brak komentarzy

Basenowy savoir – vivre

BASENOWE SAVOIRE-VIVRE

Jeśli poczułeś nagły pęd do wody i chciałbyś natychmiast zanurzyć się w chłodnej basenowej toni, jeśli chadzasz na basen lub wybierasz się tam po raz pierwszy, niezależnie od tego, czy pływasz szybko, czy wolno, jesteś zawodnikiem, czy pływackim ?kotem? musisz opanować trudną sztukę basenowego savoire-vivre!

Stratujecie na międzynarodowych zawodach i nie chcielibyście wyjść na prowincjuszy? Boicie się pierwszego razu na obleganym basenie? Potraficie przestać godzinę pod ścianą w obawie, by ktoś was nie staranował? Chcecie być światowej klasy ?lwami basenowymi?? Najwyższy czas przyswoić sobie kilka informacji o basenowej etykiecie!

Pływanie staje się coraz popularniejsze. Niektóre baseny w godzinach szczytu przypominają Marszałkowską. Na torach spotkacie zarówno tych, którym pływanie przychodzi z trudem jak i prawdziwych wyczynowców, koncentrujących się tylko na sobie i własnych ruchach. Spotkacie także takich, którzy cały czas się rozglądają, dokładnie sprawdzając gdzie znajdują

się wszyscy inni. Przez wiele lat wykształciło się mnóstwo reguł i zwyczajów obowiązujących na pływalniach całego świata. Ich przestrzeganie pozwoli Wam naprawdę dobrze się bawić w wodzie i nie przeszkadzać w rekreacji innym.

Zwyczaje:

  1. Oznaczenia torów: Na większości basenów tory do szybkiego, średniego i wolnego pływania są specjalnie oznaczone. Szybkość jest w tym przypadku umowna. Wybierzcie tor, na którym, według was, inni pływają z szybkością podobną do waszej. Jeżeli okaże się, że pływacie za szybko lub za wolno w stosunku do osób na waszym torze zmieńcie tor na szybszy lub wolniejszy.

  2. Kierunek pływania. Jeżeli na torze pływają dwie osoby, mogą pływać jedna po jednej, a druga po drugiej stronie toru. Jeżeli akurat ten tor upatrzyła sobie większa grupa, wszyscy powinni pływać dookoła. Jeżeli jesteś w Polsce lub kontynentalnych krajach Europy, w USA, Kanadzie i wielu innych krajach, pływaj zawsze po prawej stronie toru, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jednak gdybyś był w Wielkiej Brytanii, Australii lub innych krajach Wspólnoty Brytyjskiej, albo gdyby na twój basen przyszła większa grupa mieszkańców tych państw, to musisz uważać. Jeśli nie chcesz mieć wielkiego guza trzymaj się lewej strony basenu ( czyli pływaj zgodnie ze wskazówkami zegara ). W tych bowiem krajach, ruch na basenie przypomina ruch na ulicy ? jest prawostronny, czyli wszystko na odwrót!

  3. Jeżeli wchodzisz na tor, na którym jakaś grupa wykonuje ćwiczenie, nie możesz być indywidualistą, musisz do niej dołączyć i ćwiczyć tak jak inni.

  4. Szybkość. Musisz umieć krytycznie ocenić swoje umiejętności. Jeśli nie pływasz najlepiej i chcesz być staranowany przyznaj pierwszeństwo lepszemu od siebie. Wolniejszy pływak zawsze przepuszcza szybciej pływającego, a na basenie możesz spotkać nawet mistrzów i pływackich medalistów.

  5. Wymijanie. Wymijaj zawsze po lewej (chyba, że jesteś w krajach Wspólnoty Brytyjskiej, gdzie wszystko jest przewrócone do góry nogami). Daj sygnał, że chcesz wyprzedzić lekko uderzając w nogę osobę płynącą przed tobą. Tylko nie przesadzaj, zrób to delikatnie. Jeżeli jesteś wyprzedzany podczas nawrotu, zatrzymaj się i poczekaj aż wyprzedzająca cię osoba zakończy nawrót.

Przestrogi!

  1. Zwracanie uwagi na innych. Pozwalaj mistrzom kontrolować czas: nie stawaj nigdy tak, aby zasłaniać basenowy zegar. Staraj się uważać na to, co się dzieje na torze, na którym pływasz. Nie kop nogami ani nie machaj rękami nad sąsiednimi torami. Początkujący często wpadają w panikę widząc gwałtowny ruch obok siebie.

  2. Wchodzenie do basenu. Wchodząc do wody staraj się nie zakłócać pływania innym. Nigdy nie skacz tuż przed albo na osoby dopływające do ściany basenu. Nawet jeżeli jesteś bardzo przez wszystkich lubiany, taka nagła bliskość z osobą dopływająca do ściany nie zawsze wzbudzi u niej wielkie zadowolenie.

  3. Zatrzymywanie. Jeżeli musisz się zatrzymać zawsze rób to przy ścianie. Nie jesteś znakiem drogowym ? nie musisz stać na środku, w najbardziej widocznym miejscu. Jeśli masz ochotę na chwilę refleksji (lub odpoczynku, bo się zasapałeś) rób to zawsze w prawym kącie toru na którym pływasz, tak, aby pozwolić pływakom, którzy się jeszcze nie zmęczyli na swobodne wykonanie nawrotu.

  4. Start. Odbijaj się zawsze pod wodą, tak, aby nie wytwarzać fali, która może zatopić dopływających do ściany. Niezależnie od tego jak świetnie pływasz pamiętaj, że zachłyśnięcie się wodą bywa bardzo groźne nawet dla mistrzów .

Uwagi Staraj się, aby twoje paznokcie u rąk i nóg były obcięte tak, by zapewnić bezpieczeństwo innym, zwłaszcza jeżeli jesteś pływakiem silnym lecz początkującym.

Obserwacje.

Miej oczy ?dookoła głowy?. Na basen przychodzą dzieci, osoby starsze i pływaccy debiutanci. Ale bez przesady ? musisz obserwować, a nie patrzeć pożądliwym wzrokiem na pływaków (pływaczki) w …najmodniejszych kostiumach!!!

Powodzenia i dobrej zabawy na basenie !